• Laptopy dla uczniów

          • Laptopy już w rękach uczniów!!! W dniu 22.04.2020r. jedenastu najbardziej potrzebującym uczniom z naszej szkoły zostały wypożyczone wysokiej jakości laptopy wraz z oprogramowaniem. Sprzęt ten zostanie wykorzystany do nauki i ułatwi wykonywanie codziennych szkolnych obowiązków podczas zdalnej edukacji. Laptopy zostały zakupione w ramach projektu „Zdalna Szkoła – wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014 – 2020. Składamy serdeczne podziękowania Panu Burmistrzowi za takie przedsięwzięcie.

          • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 23 kwietnia 2020

          •             Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to uroczystość obchodzona w ponad 100 krajach na całym świecie!

            Celem święta jest promocja czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej prawem autorskim. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku. Data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej. Tego dnia zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega.: W Katalonii, zgodnie z długą tradycją, obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. W 1995 roku na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców, UNESCO ustanowiło Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Większość krajów obchodzi święto od 1996 roku, Polska od 2007 roku. UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, jako wyróżnienie dla najlepszego przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo. Tytuł Światowej Stolicy Książki jako pierwsze miasto otrzymał Madryt. W następnych latach wyróżniano min.: Aleksandrię, Montreal, Turyn, Bogotę, Amsterdam,  Buenos Aires, 2016 Wrocław, w 2018 Ateny. Dzień 23 kwietnia jest nie tylko świętem książek i czytelnictwa, ale też, jak sama nazwa wskazuje, dniem praw autorskich. Prawo autorskie, to zbiór norm prawnych, których przedmiotem jest zapewnienie ochrony twórczości naukowej, literackiej i artystycznej. Przedmiotem prawa autorskiego jest myśl intelektualna, która jednak aby zyskać ochronę musi zostać uzewnętrzniona w jakikolwiek sposób (np. papier, wykonanie na żywo).Większość utworów jest chroniona prawami autorskimi „z urzędu” od momentu powstania.

            Corocznie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich jest okazją do promocji książek i czytania, spotkań z twórcami, wieczorów autorskich, wystaw, konkursów i zabaw. Obchody święta, gromadzą na całym świecie, miliony ludzi, którzy dyskutują o roli, kulturowym znaczeniu książek, a także obdarowują się książkami (w tym audio- i e-bookami).W tym roku musimy inaczej uczcić ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI.

                        W imieniu Biblioteki Szkolnej zachęcamy wszystkich, naszych uczniów, by 23 kwietnia 2020 - czwartek zorganizowali w swoich domach wspólne głośne czytanie. Czytajmy lektury, ulubione książki, (w tym audio - i e-booki), wspólnie wybrane teksty. Dzieci z klas I, II mogą poprosić rodziców o głośne czytanie. Uczniowie klas starszych mogą czytać młodszemu rodzeństwu, rodzicom i domownikom. Czytajmy wszyscy razem, choć każdy w swoim domu!!!!!!!

            Nauczyciele bibliotekarze: Iwona Wójcicka i Beata Bogdanowska

             

          • Informacja

          • W związku z przedłużeniem kształcenia na odległość w szkołachi placówkach oświatowych, na podstawie ROZPORZĄDZENIA MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 10.04.2020 r. zmieniającego rozporządzeniew sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 informuję, że nastąpiło przesunięcie terminu egzaminów ósmoklasisty. W związku z powyższym w  dniach 21,22,23 kwietnia nauka zdalna odbywa się zgodnie z planem lekcji dla poszczególnych klas. Zaplanowane ze względu na egzaminy dni wolne od zajęć dydaktycznych zostają przesunięte, a o nowym  terminie powiadomimy Państwa po ogłoszeniu przez CKE harmonogramu egzaminów ósmoklasisty. Zgodnie z informacją MEN nastąpi to na 21 dni przed planowanym egzaminem.

            Dyrektor szkoły

            Jolanta Rutka

          • INFORMACJA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

          •       W tym trudnym czasie izolacji domowej, kiedy zamknięte są biblioteki szkolne, chcemy serdecznie zaprosić do skorzystania z niestandardowych sposobów pozyskiwania książek. Na czas zamknięcia szkół, zachęcamy Was do przeglądania stron internetowych, gdzie można znaleźć darmowe książki. Znajdziecie tam lektury szkolne, które np. macie omawiać w najbliższym czasie, jak również książki do poczytania dla relaksu, w czasie wolnym. Zostańcie w domu i czytajcie!

            Poniżej przedstawiamy wybór bibliotek cyfrowych i innych źródeł darmowych ebooków.

            www.waszebajki.pl 

            Strona adresowana dla najmłodszych dzieci, głownie w wieku od 3 do 8 lat. Bajki audio, opierają swoją fabułę na znanych baśniach i bajkach. Celem stworzenia strony jest rozwój wyobraźni, a także uspokojenie dziecka poprzez staranną wizualizację dźwiękową. Każda bajka jest formą słuchowiska.

            www.wierszedladzieci.pl

            Serwis zawiera edukacyjne zabawy, bajki, wiersze dla dzieci, słuchowiska w wieku przedszkolnym. Różnorodność wykorzystanych form sprawia, że nauka będzie dla najmłodszych przyjemnością.

            Bajkowisko – bezpłatne audiobooki dla dzieci i młodzieży na YouTube.

            Biblioteka Wolne Lektury  - to podstawowe źródło bezpłatnych lektur szkolnych dla uczniów i nauczycieli.
            W wyniku zamknięcia szkół Wolne Lektury stały się serwisem o fundamentalnym znaczeniu - codziennie korzysta z nich ok. 85 000 (!) czytelników.. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (na smartfony z systemem Android i iOS).

            Lektury.gov.pl - Portal internetowy, na którym dostępna jest większość lektur szkolnych znajdujących się w domenie publicznej. Użytkownik ma możliwość przeczytania lektury na komputerze, na smartfonie albo na czytniku. Bez zakładania konta i logowania możemy bezpłatnie skorzystać ze wszystkich dostępnych pozycji.

            Lektury.waw.pl - Znajdziecie tutaj bazę lektur. Możecie znaleźć potrzebną treść lektury bez konieczności jej drukowania. Wspólnie przyłączajmy się do akcji, aby pewnych pozycji literackich nie trzeba było powielać. Treść utworów nie jest chroniona prawem autorskim należy do domeny publicznej. Oznacza to, że można je rozpowszechniać i publikować.

            Federacja Bibliotek Cyfrowych (FBC) – polski serwis internetowy założony w 2007, którego podstawowym celem jest gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie informacji on-line o zbiorach polskich instytucji nauki i kultury.

            Polska-poezja.pl - To strona przeznaczona dla nauczycieli i uczniów oraz tych, którzy dopiero poznają piękno rodzimej poezji, potrzebują pomocy w nauce, przygotowują się do recytacji na konkurs, czy na lekcję. Obecnie w audiotece znajduje się ponad 270 wierszy.

            Polona.pl - Biblioteka Cyfrowa POLONA to największa tego typu biblioteka w Polsce i jednocześnie jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie. Polona to od dziś najszybszy sposób na skorzystanie z zasobów znajdujących się w magazynach Biblioteki Narodowej. Każdego dnia wykonuje się tu dziesiątki tysięcy skanów i fotografii, tak by jak najszybciej w pełni udostępnić zbiory.W POLONIE można znaleźć najcenniejsze skarby polskiej kultury i historii, np. Kronikę Galla Anonima, rękopisy Kochanowskiego, Mickiewicza i Chopina czy rysunki Norwida i Witkacego. Są tu obiekty reprezentujące cały przekrój dziedzin i epok: rękopisy iluminowane, najstarsze polskie książki drukowane, ryciny, rysunki oraz publikacje popularne: pocztówki, stare elementarze, książki dla dzieci, książki kucharskie czy dawne poradniki. Większość udostępnionych zbiorów należy do domeny publicznej, dzięki czemu można je za darmo pobierać i dowolnie wykorzystywać.

            https://www.empik.com/czas-w-domu

            Empik udostępnia wszystkim za darmo pakiet Premium na 60 dni. Zyskujemy dostęp do ponad 11 tysięcy audiobooków i e-booków, dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhona.Od teraz przez dwa miesiące wszyscy mogą skorzystać z bezpłatnego dostępu do szerokiego pakietu korzyści w ramach usługi Empik Premium. Aby aktywować swój darmowy kod, wystarczy wejść na stronę: www.empik.com/czas-w-domu.

                                                            Nauczyciele bibliotekarze:Iwona Wójcicka i Beata Bogdanowska

          • MAZOWIECKA POLICJA APELUJE!

          • SZANOWNI RODZICE I OPIEKUNOWIE!

            W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce rząd wprowadził nowe, ostrzejsze zasady bezpieczeństwa publicznego, w tym kolejne ograniczenia w przemieszczaniu się!Od 1 kwietnia do odwołania, osoby do 18. roku życia nie mogą wyjść z domu bez opieki dorosłego opiekuna.Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego, usprawiedliwia obecność dzieci i młodzieży na ulicach i innych miejscach publicznych.Wprowadzony został obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi, który dotyczy także rodzin i bliskich.Wyłączeni z tego obowiązku będą:- rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia),- a także osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.

            Ponadto został wprowadzony zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich, a także terenów zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych czy ogródków jordanowskich.

            Ostatnie doświadczenia pokazują, że są to miejsca, w których dochodzi do przebywania, przemieszczania i gromadzenia się ludzi, w tym młodzieży i rodziców z dziećmi, a tym samym – do zwiększenia szans na zakażenie.Prosimy o respektowanie nowych zasad bezpieczeństwa! Uczulmy także dzieci i młodzież na przestrzeganie tych zasad!Brak respektowania obowiązków wynikających z władzy rodzicielskiej może skutkować pociągnięciem Państwa do odpowiedzialności prawnej.Pozwoli to nam wszystkim uniknąć bądź zminimalizować ryzyko zarażenia.

          • DRODZY UCZNIOWIE! MAZOWIECKA POLICJA APELUJE:

          • W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce rząd wprowadził nowe, ostrzejsze zasady bezpieczeństwa publicznego, w tym kolejne ograniczenia w przemieszczaniu się!Od 1 kwietnia do odwołania, osoby które nie ukończyły 18. roku życia nie mogą wyjść z domu bez opieki osób dorosłych.Dlatego na ulicach i innych miejscach publicznych możecie przebywać tylko pod opieką rodzica, opiekuna prawnego lub jakiegoś innego dorosłego.Zaniechajcie wychodzenia z domu jeżeli nie jest to bezwzględnie konieczne!Unikajcie miejsc publicznych!Respektujcie wszelkie zasady bezpieczeństwa pamiętając, że za nieprzestrzeganie przepisów możecie być pociągnięci do odpowiedzialności prawnej!