W tym trudnym czasie izolacji domowej, kiedy zamknięte są biblioteki szkolne, chcemy serdecznie zaprosić do skorzystania z niestandardowych sposobów pozyskiwania książek. Na czas zamknięcia szkół, zachęcamy Was do przeglądania stron internetowych, gdzie można znaleźć darmowe książki. Znajdziecie tam lektury szkolne, które np. macie omawiać w najbliższym czasie, jak również książki do poczytania dla relaksu, w czasie wolnym. Zostańcie w domu i czytajcie!
Poniżej przedstawiamy wybór bibliotek cyfrowych i innych źródeł darmowych ebooków.
www.waszebajki.pl
Strona adresowana dla najmłodszych dzieci, głownie w wieku od 3 do 8 lat. Bajki audio, opierają swoją fabułę na znanych baśniach i bajkach. Celem stworzenia strony jest rozwój wyobraźni, a także uspokojenie dziecka poprzez staranną wizualizację dźwiękową. Każda bajka jest formą słuchowiska.
www.wierszedladzieci.pl
Serwis zawiera edukacyjne zabawy, bajki, wiersze dla dzieci, słuchowiska w wieku przedszkolnym. Różnorodność wykorzystanych form sprawia, że nauka będzie dla najmłodszych przyjemnością.
Bajkowisko – bezpłatne audiobooki dla dzieci i młodzieży na YouTube.
Biblioteka Wolne Lektury - to podstawowe źródło bezpłatnych lektur szkolnych dla uczniów i nauczycieli.
W wyniku zamknięcia szkół Wolne Lektury stały się serwisem o fundamentalnym znaczeniu - codziennie korzysta z nich ok. 85 000 (!) czytelników.. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (na smartfony z systemem Android i iOS).
Lektury.gov.pl - Portal internetowy, na którym dostępna jest większość lektur szkolnych znajdujących się w domenie publicznej. Użytkownik ma możliwość przeczytania lektury na komputerze, na smartfonie albo na czytniku. Bez zakładania konta i logowania możemy bezpłatnie skorzystać ze wszystkich dostępnych pozycji.
Lektury.waw.pl - Znajdziecie tutaj bazę lektur. Możecie znaleźć potrzebną treść lektury bez konieczności jej drukowania. Wspólnie przyłączajmy się do akcji, aby pewnych pozycji literackich nie trzeba było powielać. Treść utworów nie jest chroniona prawem autorskim należy do domeny publicznej. Oznacza to, że można je rozpowszechniać i publikować.
Federacja Bibliotek Cyfrowych (FBC) – polski serwis internetowy założony w 2007, którego podstawowym celem jest gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie informacji on-line o zbiorach polskich instytucji nauki i kultury.
Polska-poezja.pl - To strona przeznaczona dla nauczycieli i uczniów oraz tych, którzy dopiero poznają piękno rodzimej poezji, potrzebują pomocy w nauce, przygotowują się do recytacji na konkurs, czy na lekcję. Obecnie w audiotece znajduje się ponad 270 wierszy.
Polona.pl - Biblioteka Cyfrowa POLONA to największa tego typu biblioteka w Polsce i jednocześnie jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie. Polona to od dziś najszybszy sposób na skorzystanie z zasobów znajdujących się w magazynach Biblioteki Narodowej. Każdego dnia wykonuje się tu dziesiątki tysięcy skanów i fotografii, tak by jak najszybciej w pełni udostępnić zbiory.W POLONIE można znaleźć najcenniejsze skarby polskiej kultury i historii, np. Kronikę Galla Anonima, rękopisy Kochanowskiego, Mickiewicza i Chopina czy rysunki Norwida i Witkacego. Są tu obiekty reprezentujące cały przekrój dziedzin i epok: rękopisy iluminowane, najstarsze polskie książki drukowane, ryciny, rysunki oraz publikacje popularne: pocztówki, stare elementarze, książki dla dzieci, książki kucharskie czy dawne poradniki. Większość udostępnionych zbiorów należy do domeny publicznej, dzięki czemu można je za darmo pobierać i dowolnie wykorzystywać.
https://www.empik.com/czas-w-domu
Empik udostępnia wszystkim za darmo pakiet Premium na 60 dni. Zyskujemy dostęp do ponad 11 tysięcy audiobooków i e-booków, dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhona.Od teraz przez dwa miesiące wszyscy mogą skorzystać z bezpłatnego dostępu do szerokiego pakietu korzyści w ramach usługi Empik Premium. Aby aktywować swój darmowy kod, wystarczy wejść na stronę: www.empik.com/czas-w-domu.
Nauczyciele bibliotekarze:Iwona Wójcicka i Beata Bogdanowska