HISTORIA SZKOŁY
Przy ul. Poprzecznej 46 w Skaryszewie,w parterowym budynku murowanym, od 1869 roku a oficjalnie od 1889, w czasach Królestwa Polskiego, w czasach II Rzeczpospolitejprzez czasy wojny i okupacji a później jeszcze przez 10 lat powojennych była szkoła.
W 1956 roku rosnąca liczba dzieci i tym samym oddziałów równoległych wymagała wygospodarowania dodatkowych pomieszczeń. Ówczesny kierownik szkoły, Adam Zdziech, widział rozwiązanie tego problemu w wynajęciu dodatkowych izb u prywatnych właścicieli. Jednak nie wszyscy nauczyciele zgadzali się z tą koncepcją. Pomysł budowy nowej szkoły zrodził się w rozmowach pomiędzy nauczycielami Lucjanem Stanisławkiem i Bronisławem Sztalem. Wstępne rozmowy z mieszkańcami Skaryszewa wskazywały,że idea się podoba i może liczyć na poparcie. Pozostawała jeszcze kwestia pozyskania funduszy na realizację tego przedsięwzięcia oraz uzyskania akceptacji wniosku budowy szkoły wszystkich mieszkańców obwodu szkolnego.
5 lutego 1956 roku na ogólnym zebraniu mieszkańców, przy okazji podsumowania II okresu nauki szkolnej, zgromadzonym rodzicom przedstawiono pomysł budowy nowej szkoły. Jeszcze tego samego dnia został sporządzony wniosek o „budowę nowego domu szkolnego”, do którego załączone zostały listy imienne wnioskodawców, tj. mieszkańców miasta Skaryszewa, przedmieść, wsi Kobylany i Magierów. Mieszkańcy zobowiązali się także opodatkować na rzecz budowy szkoły. Miejscem budowy nowego domu szkolnego miał być plac – Stara Targownica przy ulicy Gębarzewskiej w Skaryszewie.
11 listopada 1958 roku, w obecności licznie zebranych w miejscowej świetlicy mieszkańców miasta, Miejska Rada Narodowa w Skaryszewie przekazała Terenowemu Przedsiębiorstwu Budowlanemu w Radomiu, plac pod budowę szkoły, której budowa miała rozpocząć się w 1959 roku. Oddanie budynku do użytku zaplanowano na 1961 rok. Ostatecznie szkoła miała stanąć przy ul. Koszarowej (dzisiejsza Wojska Polskiego). Prace przy kopaniu fundamentów rozpoczęto 1 grudnia 1958 roku.
Dnia 5 lutego 1961 roku odbyła się uroczystość otwarcia nowej szkoły. Patronem szkoły został podpułkownik Alfred Wnukowski (oficer Armii Czerwonej, dowódca rzeszowskiego pułku Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, rozstrzelany 18 lipca 1946 r. pod Skaryszewem przez oddział "Igły"). Od września 1961 roku aż do czerwca 1977 w budynku przy ul. Wojska Polskiego 5, egzystowały wspólnie ze Szkołą Podstawową najpierw filia Technikum Ekonomicznego w Radomiu a od roku szkolnego1966/67, 3-letnie Technikum a następnie Liceum Ekonomiczne i Zasadnicza Szkoła Rolnicza. W 1989 roku na fali przemian w kraju, członkowie Komitetu Rodzicielskiego szkoły wnieśli o zmianę patrona szkoły. Od 1990 roku szkoła nie ma imienia.
W roku szkolnym 1999/2000 wprowadzono reformę oświaty. Dotychczasowa Publiczna Szkoła Podstawowa została przekształcona w Zespół Edukacji Gimnazjalnej i Podstawowej. Tego roku, w budynku wybudowanym na 350 osób w Szkole Podstawowej uczyło się w 21 oddziałach 541 uczniów. Gimnazjum Liczyło 118 uczniów podzielonych na 5 oddziałów.
Oddanie do użytku w 2002 roku nowego budynku szkolnego, w którym znalazło swoje miejsce Gimnazjum, spowodowało poprawę warunków lokalowych Szkoły Podstawowej. W kolejnych latach zostało zmodernizowane boisko szkolne, przeprowadzono remonty kapitalne szkolnych sanitariatów, instalacji elektrycznej i ciepłowniczej. Wymieniono wszystkie okna i drzwi w budynku szkoły. We wszystkich salach lekcyjnych zamontowane zostały rolety. Ocieplenie budynku i położenie nowych tynków to ostatnie zmiany.