• PATRON

        • Patron Szkoły - Orlęta Lwowskie

          Orlęta Lwowskie - to utrwalona w tradycji patriotycznej nazwa młodych obrońców Lwowa - uczniów i studentów, którzy wobec braku we Lwowie regularnych oddziałów Wojska Polskiego w listopadzie 1918 roku ochotniczo walczyli o miasto z oddziałami wojsk ukraińskich. Młodzi ochotnicy walczyli też na przedpolach miasta z Armią Czerwoną w czasie wojny polsko - bolszewickiej latem 1920 roku.

          Walki o Lwów trwały od 1 listopada 1918 roku, kiedy to Ukraińcy, korzystając z wojennej zawieruchy, postanowili z zaskoczenia zająć kluczowe obiekty w mieście. Próba opanowania przez nich Lwowa była konsekwencją proklamowania 19 października państwa ukraińskiego przez Ukraińską Radę Narodową.

          Lwów był oczywiście miastem kilku kultur, narodowości i religii,  ale żywioł polski był cały czas dominujący, nawet pod zaborami. Kwitnące w tym mieście kultura, sztuka i nauka były w olbrzymim stopniu dziełem Polaków. Toteż kiedy 1 listopada 1918 r. nad Lwowem załopotały żółto-niebieskie flagi, zaskoczenie Polaków było ogromne, ale jeszcze większa okazała się chęć obrony ukochanego miasta. Dowództwo nad niewielkimi polskimi oddziałami wspartymi  przez ochotników objął  kpt. Czesław Mączyński.

          Do obrony spontanicznie przystąpiła również młodzież - Orlęta Lwowskie. Nikt nie kazał im walczyć, to był potężny zryw serc. Odwagę Orląt Lwowskich, jak nazwano tych młodych bohaterów, wspomagał spryt i świetna znajomość terenu. W walkach we Lwowie do 22 listopada 1918r.  uczestniczyło z bronią w ręku lub w służbach pomocniczych 6022 osób, w tym 1374 uczniów szkół powszechnych i średnich oraz studentów. 2640 ochotników nie przekroczyło 25. roku życia. Najmłodszy uczestnik walk miał zaledwie 9 lat. Zginęło lub zmarło od ran 439 obrońców Lwowa, 120 poległych było uczniami, a 76 studentami uczelni. Jeden z nich, 13-letni Antoni Petrykiewicz, został najmłodszym w historii kawalerem Orderu Virtuti Militari. Do powstania legendy Orląt Lwowskich przyczyniła się także postawa harcerek i harcerzy, zarówno lwowskich,  jak i z całego kraju, którzy masowo wzięli udział w obronie Lwowa  i Galicji Wschodniej. Wedle niepełnych danych zginęło wówczas ponad 70 przedstawicieli różnych drużyn harcerskich.

          Na tragiczny krzyk wydobywający się z okrążonego przez Ukraińską Armię Halicką miasta zareagowała Ojczyzna, która właśnie zaczynała się odradzać. Odsiecz oddziałów Wojska Polskiego, dowodzona przez ppłk Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza dotarła do Lwowa 20 listopada 2018 r. Wspólne uderzenie obrońców Lwowa i sił odsieczy, które nastąpiło 21 listopada zmusiło oddziały ukraińskie do opuszczenia miasta. 22 listopada nad ranem Lwów znalazł się w  rękach polskich, ale walki polsko- ukraińskie w Galicji Wschodniej trwały do lipca 1919 r. Ostatecznie obszar ten znalazł się w granicach II Rzeczypospolitej.

          Obrona Lwowa przed Armią Czerwoną w sierpniu 1920 roku

          Bohaterska obrona Zadwórza koło Lwowa to jedna z najważniejszych bitew w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. W starciu tym 330 ochotników polskich pod dowództwem kpt. Bolesława Zajączkowskiego stawiło opór kilkunastokrotnie silniejszym oddziałom Armii Konnej Siemiona Budionnego. W walkach zginęło 318 żołnierzy, niemal cały batalion, złożony głównie z lwowskiej młodzieży. Jej zacięty opór uniemożliwił bolszewikom zdobycie Lwowa i marsz na Warszawę.

          Miejsce pochówku Orląt

          Cmentarz Orląt Lwowskich

          Większość poległych w obu kampaniach obrońców Lwowa została uroczyście pochowana  na specjalnie wydzielonej części cmentarza Łyczakowskiego, na Cmentarzu Obrońców Lwowa, nazywanym obecnie potocznie Cmentarzem Orląt.

          Pamięć i uznanie dla czynu Orląt Lwowskich

          W uznaniu bohaterskiej postawy i zasług mieszkańców Lwowa dla Polski miasto zostało – jako jedyne w Polsce – udekorowane przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego Krzyżem Virtuti Militari. Uroczystość odznaczenia Lwowa odbyła w tym mieście11 listopada 1920 r. przed kolumną Mickiewicza.

          Pamięć o czynie Orląt Lwowskich, z których jeden – nieznany z nazwiska – jest pochowany w Grobie Nieznanego Żołnierza, była czczona w Polsce, zaś miejsce ich spoczynku traktowano jako campo santo - święte miejsce.

           


          UROCZYSTOŚĆ NADANIA IMIENIA ORLĄT LWOWSKICH

          PUBLICZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ W SKARYSZEWIE

          W dniu 30 września 2016r Publiczna Szkoła w Skaryszewie otrzymała imię Orląt Lwowskich. Uroczystości  rozpoczęły się  Mszą Św. sprawowaną pod przewodnictwem Bp. Piotra Turzyńskiego, który poświęcił sztandar. Wiceprzewodniczący Rady MiG Skaryszew p. Daniel Rogala odczytał Uchwałę Rady Miasta Skaryszew w sprawie nadania imienia PSP w Skaryszewie Przedstawiciele Rady Rodziców przekazali Sztandarpani dyrektor J. Rutce, która oddała go w ręce społeczności uczniowskiej.Delegacja uczniów złożyła uroczyste ślubowanie. Po zakończeniu części oficjalnej zaproszeni goście, dyrekcja, nauczyciele,  uczniowie i rodzice udali się do budynku szkoły, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.  Fundatorzy sztandaru dokonali symbolicznego wbicia gwoździ w jego drzewiec i trzymali pamiątkowe akty fundacyjne.

          W części artystycznej  uczniowie w bardzo doniosłej i wzruszającej inscenizacji przygotowanej przez p. Anetę Sokół, p. Paulinę Mamcarz, p. Kamilę Korczak i ks.  M. Bartosiaka przybliżyli sylwetki trzech  „Orląt Lwowskich”. Po raz pierwszy odśpiewany został hymn szkoły, ułożony specjalnie na tę uroczystość.

          Swoją obecnością uroczystość uświetnili: władze MiG Skaryszew z p. Burmistrzem Ireneuszem Kumięgą  na czele, Starosta Powiatu Radomskiego p. M. Ślifirczyk, Dyrektor Sanepidu p. L.  Wiśniewska, Z-ca Dyrektora Radomskiej Delegatury MKO p. M. Piszczek, Dyrektor WORD-u p. D. Piątek, Radni Rady Powiatu Radomskiego: p. H. Słomka, p. Ł. Figura, p. M. Sienkiewicz, Dyrektor Zespołu Obsługi Oświaty wraz z pracownikami oraz Dyrektorzy Szkół z Gminy Skaryszew.

          Na zakończenie w imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego p. Zbigniew Gołąbek – Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego wręczył na ręce dyrektor szkoły p. Jolanty Rutki pamiątkowy medal PRO MASOVIA.  Publiczna Szkoła Podstawowa im. Orląt Lwowskich w Skaryszewie została wyróżniona za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego.

          Dyplomami Uznania z podziękowaniem za wieloletnią, rzetelną i efektywną pracę na rzecz PSP im. Orląt Lwowskich w Skaryszewie oraz zaangażowanie w rozwój edukacji na terenie MiG Skaryszew wyróżnieni zostali:

             p. Ireneusz Kumięga – Burmistrz MiG Skaryszew

          p. Jolanta Rutka- Dyrektor PSP im. Orląt Lwowskich w Skaryszewie

          p. Marzena Wdowiak – wicedyrektor PSP im. Orląt Lwowskich
          w Skaryszewie

          Nauczyciele: p. Alicja Jasik, p. Jolanta Sasal, p. Beata Bogdanowska

          Pracownicy obsługi i administracji PSP im. Orląt Lwowskich w Skaryszewie: p. Krystyna Paździórska i p. Bożena Kwiatkowska

          Zgromadzeni goście, uczniowie i rodzice obejrzeli ekspozycje zdjęć z cmentarza Łyczakowskiego  wykonanych przez księdza Arkadiusza Bieńka  i podarowanych szkole.

           


          Zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły

          oraz ich rodziców do zapoznania się z hymnem

          naszej szkoły :)

          HYMN_SZKOLY.mp4

          HYMN_SZKOLY.avi

          hymn_szkoly.mp3